123 Scrabble! Jak začít hrát

Jak začít hrát Scrabble? – tuto otázku si pokládají tisíce lidí, kteří se s touto hrou ještě nikdy nesetkali. Někteří z nich to ani nezkusí, protože se jim pravidla zdají být příliš komplikovaná. A to je škoda, protože tomu tak vůbec není – Scrabble (nebo jeho některé varianty) je jednoduchá slovní hra, která, hodně zkráceně řečeno, spočívá ve skládání slov z písmen. Co je dobré o ní pro začátek vědět? Toto je náš krátký manuál!

1.Zahrajte si několik klonů Scrabble

Nejlepší je učit se zkoušením. Tradiční verze Scrabble se liší od síťových verzí hlavně slovními bonusy. V originálu jednoduše stačí umístit písmeno na pole s prémií, v Literacích je důležité spárování kamenů s danou barvou s poli označenými tou samou barvou. Nejde o podstatné rozdíly, ale díky vyzkoušení několika her můžeme získat větší pružnost. I když je během pozdější vývojové fáze lepší soustředit se na jednu oblast, pro začátek se nejvíce vyplatí poznat co možná nejvíce variant Scrabble.

2.Vytiskněte si seznam dvoupísmenných slov

Pro začátek se nám dokonce i počet dvoupísmenných (o trojpísmenných nemluvě) slov může zdá být drtící. Proto se vyplatí si alespoň ty první vytisknout a občas na ně během dne mrknout. Naše schopnost k mimovolnému zapamatování je opravdu velká. Proč toho tedy nevyužít k učení se slovíček pro Scrabble?

3.Snažte se poznávat také význam slov

Lidský mysl si rozhodně lépe zapamatuje slova, která si s něčím dokáže spojit. Proto, pokud hodláte dosáhnout dlouhodobého výsledku, a nejen vyhrát jednu nebo dvě hry, je lepší seznámit se v jednom z internetových slovníků Scrabble (například na Scrabblemanii) s významem jednotlivých slov. Nejen, že vám to umožní volně používat jejich skloňování, ale jednoduše to obohatí vaše vědomosti!

4.Poměřujte se s lepšími protivníky

Žebříček na herních portálech si můžete vylepšit, když budete hodně hrát se slabými protivníky. Samozřejmě, vítězství je chutný kousek pro každého ambiciózního hráče, a body se nezískávají prohráváním, ale z dlouhodobějšího hlediska je vyhýbání se střetnutí s lepšími slepá ulička. Nejvíce se naučíte od těch, nad nimiž ještě dlouho nevyhrajete. Až k tomu ale dojde a po několika měsících (nebo dokonce i letech) konečně zvítězíte, uspokojení bude o to větší.

5.Seznamte se s online slovníky

Mnoho hráčů považuje kontrolování slov během hry za netaktní. Protože v klasické verzi Scrabble si snadno všimneme, že někdo během hry používá slovník, ale na síti je to značně ztížené. Přesto to pravidla přímo nezakazují. Musíme si ale uvědomit, že to někdo může vnímat jako druh podvodu. Jenže seznámit se s internetovými databázemi před nebo po hře je nejen naprosto poctivé, ale také nezbytné, abyste poznali více slovíček a stal se z vás lepší hráč.

6.Vzpomeňte si na hodiny češtiny

Zapamatování si i tisíce použitelných slov nezajistí, že je okamžitě budeme moci používat ve všech možných deklinacích. Konec konců v češtině velkou část sloves doprovází (stejně jako podstatná jména) až několik desítek (!) variant. Nelze si všechny zapamatovat. Proto je dobré se vrátit k hodinám jazyka ze střední školy nebo druhého stupně ZŠ a osvěžit si gramatická pravidla.

7.Nevyhýbejte se různým časovým limitům

Většina hráčů se dříve nebo později specializuje na konkrétní časový limit, když preferují buď bleskovou, dokonce pětiminutovou hru nebo také delší, dvacetiminutovou nebo půlhodinovou. Na začátku je však dobré sehrávat utkání v mnoha variantách. Nejen, že se tak můžete přesvědčit, která z nich vám nejvíce vyhovuje, ale ještě jde o dokonalou příležitost k seznámení se s odlišnými strategiemi, jak zvítězit.

8.Hrajte, hrajte, a ještě jednou hrajte!

Poslední rada je možná nejbanálnější, ale zopakuje vám ji každý scrabblista – nic nenahradí opravdovou hru! Samozřejmě vybroušení gramatických dovedností, pozorování úporných soubojů, čtení manuálů (jako je třeba tenhle), memorování dvoupísmenných slov a poznávání významů jednotlivých slov je velice důležité. Jenže zkušenosti nelze získat „na sucho“. Při hraní si uvědomíte své silné a slabé stránky, zjistíte, co musíte vylepšit, a co ve vaší hře funguje natolik dobře, že se už v tomto ohledu můžete měřit s výrazně zkušenějšímu fanoušky Scrabble. Takže – oprašte krabice s deskovými hrami, instalujte aplikace a vstupte na online platformy – každý mistr musí prožít své poprvé, nejlépe bodově ohodnocená slova jsou ještě před vámi!